Skip to main content

Yatay Sondajın Avantajları Nelerdir?


Çeşitli amaçlarla yapılan sondaj çalışmaları, su ihtiyacını gidermeyi, kanal açmayı, kablo döşemeyi, kanalizasyon temizlemeyi ve buna benzer ihtiyaçları karşılamak üzere yapılır. Yatay sondaj da özellikle kalabalık insan coğrafyasının şehirleştiği bölgelerde avantaj sağlar. Kılavuz sondaj aracılığı ile herhangi bir arızada yeniden metrekarelerce kazım işlemi gerektirmez. Hem maliyet olarak masrafları düşük tutar hem de şehirleşme alt yapısına zarar vermez. Bu yüzden yatay sondajın avantajları sektördeki çoğu insana kolaylık sağlar.

Yatay Sondaj - Uzay Sondaj

Çalışanlar açısından düşünüldüğünce arıza veren bir sondaj kanalının tamamının yeniden açılıp arızanın tespit edilmesi zahmetli olacaktır. Diğer yandan bunun alacağı zamanı kestirmek de güçtür. Üstelik bu çalışma sırasında insanların doğalgazını kesmek, su akışını durdurmak veya elektrik kesintisi yaşatmak zorunda kalınabilir. Bu yüzden yatay sondaj çalışmaları yeni nesil teknoloji kullanılarak daha geniş çevrelerde tercih edilmeye başlanmıştır. Özelikle yerel yönetimler bu yöntem ile çalışmalarını hızlandırmıştır.

Yatay sondajın su kaynaklarının altında kullanılabiliyor olması diğer avantajları arasındadır. Tamamlanması gereken projelerde maliyeti düşürmektedir. Mevcut alt yapıların zarar görmemesi olumlu karşılanmaktadır. Daha önce aynı caddede önce telefon alt yapısı için, daha sonra kanalizasyon alt yapısı için, elektrik ve su ile doğalgaz için ayrı ayrı kazıların yapıldığı dönemi sonlandırdığı için, başlı başına bir medeniyet göstergesi olduğunu da belirtmek gerekir.

Yatay Sondajın Avantajları - Uzay Sondaj

Yatay Sondaj İşlemi Zor mu?

Yatay sondaj işlemi taşıdığı avantajlar düşünüldüğünde zor değildir. Çünkü artı maliyet gerektirmez ve önceden döşenmiş sistemleri bozmaz. Bu yüzden kazı yapılmasına, döşenen önceki alt yapıların bozulmasına neden olmadan işlem tamamlanır. Profesyonel sondaj işlemi gerçekleştiren firmalar tarafından yönlendirilen ve önceden eğitime tabi tutulmuş uzman personel ile yatay sondaj işlemleri çok daha kolay yapılmaktadır. İhtiyacınızın karşılanması adına bu yöntemi tercih edebilirsiniz.

Büyük projelerde zorlu yer şekillerinde yatay sondajın sağladığı avantajlar ile ekstra çalışmalara gerek kalmamaktadır. Uzaktan kontrol yönteminin entegre edilebilmesi, çalışanların yer altına inmesini engeller ve sistemin denetlenmesini kolaylaştırır. Bu da olası iş kazalarını önlediği için iş güvenliği kaidelerinin uygulanmasını kolaylaştırır.

Daha önce ciddi derinlikler kazıların yapılmak zorunda olduğu eski yöntemlerde, özelikle insan trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde ciddi mağduriyetler oluşuyordu. Çalışma yapan birimin daha önceki alt yapı çalışmalarına zarar vermesi çevredeki işyerlerini de etkiliyordu. Örneğin elektrik alt yapısı için kazı yapan çalışanların su borusunu patlatması, doğalgaz alt yapısı için yapılan çalışmada telefon hatlarının kesilmesi gibi beklenmeyen durumlar ile karşı karşıya kalınabiliyordu.

Yatay Sondajın Avantajları Nelerdir? - Uzay Sondaj

Yatay Sondaj Büyükşehirlerde Hangi Kolaylığı Sağlar?

Yatay sondaj büyükşehirlerin çehresini değiştiren ve alt yapısını koruyan sonuçlara imza atmaktadır. Özelikle işyerlerinin yoğun olduğu, insanların sık kullandığı cadde ve sokaklarda bir kez yapılan yatay sondaj çalışmasının ardından, arızayı tespit etmek ve değişim gerektiren durumlarda yer altında çalışmak kolaylaşmıştır. Artık herhangi bir birimin veya firmanın çalışmasında diğer firmaların yaptıkları eski çalışmalar zarar görmemektedir.

Bu şekilde kolay yapılan yatay sondaj çalışması ile kaldırımların sökülmesine gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda asfalt içeren yolların kazılması da söz konusu olmamaktadır. Bu da o cadde veya sokaktaki araç ve yaya trafiğinin aksamasına mani olur. Bu yüzden yatay sondaj dendiği zaman akla büyükşehirlerde mağduriyet yaratmadan yapılan çalışmalar gelmektedir.

Yatay sondaj çalışması ile doğaya da zarar verilmemektedir. Kazı olmadığı için ağaçlar ve bitkiler sökülmek zorunda kalmaz. Bu yüzden bu işlemi gerçekleştiren firmaların deneyimli olması çok önemlidir. Uzay Sondaj olarak yatay sondaj işlemini profesyonel olarak gerçekleştirerek, yaşam standartlarınızın düşmesini engelliyoruz.

BLOG