Skip to main content

Dalgıç Pompa Neden Bozulur?


Su için bir kuyuya mı ihtiyacınız var? O zaman suyu evinize, çiftliğinize, bahçenize çekmek için bir dalgıç pompanın gerekli olduğunu bilirsiniz. Ancak pompanızın ne kadar süre çalışmasına izin vermelisiniz? Bu konuda deneyimlerimiz diyor ki dalgıç pompaları sürekli olarak, dinlenmeden çalıştırılmalıdır. Uzun süre çalıştırmak motora zarar verebilir ve biraz bakıma ihtiyacı olduğunun bir işaretidir. Jet pompalar ve dalgıç pompalar, iki ana kuyu pompası türüdür. Nasıl çalıştıklarına dair daha fazla fikir edinmek için okumaya devam edin.

Dalgıç Pompa Sürekli Çalışır mı? - Uzay Sondaj

Bir basınç tankını suyla doldurmak için bir pompa kullanıldığında, tankın içindeki hava basıncı önceden belirlenmiş belirli bir seviyeye, genellikle 40 ila 60 psi arasında olana kadar artar. Evinizde bir musluğu açtığınızda, depodaki hava basıncının düşmesi suyun tesisatınıza itilmesine neden olur. Bunun nedeni, hava basıncı azaldığında su basıncının artmasıdır. Hava basıncı yaklaşık 40 psi'ye düştüğünde, pompa yeniden çalışacak ve depolama tankına daha fazla su basacaktır.

Dalgıç Pompa Ne Kadar Uzun Süre Çalışmalı?

Dalgıç pompası başlangıçta 24 saate kadar çalışabilirken, standart bir model 6 ila 8 saat kesintisiz çalışabilir. Ancak dalgıç pompanın sürekli çalıştırılması aylık elektrik faturasında artışa neden olacağından tavsiye edilmez.

Bir kuyu pompası yerin altından su çeker ve ileride kullanılmak üzere bir depolama tankına pompalar. Motor çalıştırıldığında, su pompanın içine çekilir ve daha sonra bir basınç tankında tutulmak üzere yüzeye zorlanır.

Sürekli Çalışırsa Dalgıç Pompa Yanar mı? - Uzay Sondaj

Dalgıç pompaların dışındaki bazı pompalar yer üstüne kurulu, motor ve emiş hattına sahip olup, suyu yüzeye çıkarmak için kullanılır. Dalgıç kuyu pompaları ise yerin altına kurulur ve basınçlı su ile birlikte çalışarak suyu yüzeye çıkarır ve burada yer üstü bir tankta tutulur.

Sürekli Çalışırsa Dalgıç Pompa Yanar mı?

Bir kuyunun sık sık yeniden doldurulması gerektiğinde, doldurulmamış pompanın uzun süre kullanılması, aşırı ısınmasına ve arızalanmasına neden olabileceğinden, dip vanasının hemen bir profesyonel tarafından kontrol edilmesi önemlidir.

Su basıncında bir düşüş tespit ederseniz, kuyu pompanızın arızalanmaya başladığının bir işareti olabilir. Arızalı bir pompanın diğer göstergeleri arasında yapışkan valfler ve arızalı bir basınç tankı bulunur. Suyunuz yüksek demir içeriğine sahipse, pompanız demir parçacıklarıyla tıkanabilir. Bu sorunu önlemek için filtreyi sudan çıkarmalısınız.

Musluklarınızdan su ile birlikte beklenmedik bir şekilde hava çıkması da göz ardı edilmemesi gereken bir uyarı işaretidir. Su tablası önemli ölçüde düşmüşse kuyu pompası hava çekiyor olabilir. Bu durumda daha derin bir kuyu gerekebilir. Ayrıca pompayı su sistemine bağlayan (demir veya plastik) borudaki bir çatlak da bu soruna yol açabilir.

Bir Dalgıç Pompanın Soğuması Ne Kadar Sürer?

Motorun güvenli bir sıcaklığa kadar soğumasını sağlamak için, sürekli açma/kapama döngüsü yerine motorun belirli aralıklarla çalıştırılması ve ardından belirli bir süre kapalı kalma süresi verilmesi önerilir. Bu önlem alınmazsa motor aşırı ısınabilir ve hasar görebilir.

Bir Dalgıç Pompanın Soğuması Ne Kadar Sürer? - Uzay Sondaj

Motorun aşırı ısınması ciddi hasara ve hatta tamamen arızaya neden olabilir. Motorun hasar görmediğinden emin olmak için önerilen açma/kapama sürelerine uyulması önemlidir. Bu, motorun aşırı zorlanma altında olmamasını ve iyi çalışır durumda kalmasını sağlamaya yardımcı olacaktır. Ayrıca, optimum performansı sağlamak için motorun düzenli bakımı yapılmalıdır.

Bir kuyu pompasındaki basınç ayar noktasına ulaştığında otomatik olarak kapanacak şekilde tasarlanmıştır. Ancak sistem borularında ciddi bir kaçak varsa su basıncı düşecek ve pompa kapanmak yerine açık kalacaktır. Bunların zamanla öğrenerek dalgıç pompa sürekli çalışır mı sorusuna net şekilde cevap verecek seviyeye geleceksiniz.

BLOG