Skip to main content

Su Pompası En Fazla Kaç Metreden Su Çeker?


Sondaj ve benzeri derinlik çalışmalarında en fazla kullanılan ekipmanlardan biri olan su pompası en fazla kaç metreden su çeker konusunda, mühendislik çalışmalarından istifade etmekte fayda vardır. Sondaj firmaları çalışmalarında su pompasının su çekebileceği derinliği hesap ederek ona göre yerleştirme yapmaktadır. Olması gerekenden çok daha fazla derin yerleştirildiği takdirde gücünün yetmeyeceği bilinir. O yüzden gerekli ölçümler yapılarak su pompasının da gücüne göre kaç metreden su çekmesi gerektiği saptanır. Teknik kurallara da uyularak su pompası gerekli derinliğe yerleştirilir.

Su Pompası En Fazla Kaç Metreden Su Çeker? - Uzay Sondaj

Günümüzde tarımsal faaliyetler başta olmak üzere, bazı sektörlerin çok fazla işine yarayan su pompaları, sahip olduğu ve beslendiği enerjiye göre kategori halinde satışa sunulur. Fazla su çekilmesi gereken yerlerde güçlü pompalar, daha az derin yerlerde ise fazla su ihtiyacı yoksa daha az güçlü pompalar tercih edilir. Kullanıcıların hangi türde bir pompanın işlerine göreceğine dair araştırmalarında online sonuçlara çok faydalı olmamaktadır. Bu konu hakkında verilen bilgilerden istifade edebilmek ve kesin sonuca ulaşabilmek için kesinlikle sondaj firmaları veya pompa bayileri ile irtibata geçmelisiniz.

Uzay Sondaj olarak tüm pompa türlerinde müşterilerimizin memnun kalacağı çalışmaları sunuyoruz. Gerek sondaj çalışmalarında gerekse hangi tip pompanın kullanılması gerektiği noktasında, profesyonel ekibimiz ile işimizin başındayız. Gelişen teknolojiden de istifade ederek sizler için en değerli bilgileri kullanıyoruz.

Su Pompası Basınç Kuvveti Ne Kadar?

Su pompalarının basınç kuvveti birbirinden farklı olabilmektedir. Derinliğe göre ve ihtiyaç olan su miktarına göre farklı güçte ve basınçta su pompası tercih edilir. Mühendislik çalışmaları ile dizayn edilen pompalar bu sektörlerde çok işe yaramaktadır. Belirli bir derinlikten sahip olduğu ekipman ve birimlerle suyun üst zeminlere taşınmasını sağlayan pompalar oldukça işlevseldir. Basınç farkını lehine kullanarak düşük seviyedeki suyu geniş bir alandan daha dar bir boruyla sıkıştırarak yukarı itmesi prensibiyle çalışır.

Su Pompası Basınç Kuvveti Ne Kadar? - Uzay Sondaj

Güçleri farklı olsa da temel çalışma prensibi aynıdır. Su pompaları bazen aynı seviyedeki suyu biraz daha uzağa taşımak veya sulama yapmak amacıyla da kullanılır. Ancak belirli bir derinlikten su pompalanacaksa, o zaman derin kuyu pompasına ihtiyaç duyulur. Basit bir düzenekle fazla yormadan 6 metreden su basabilen pompaların yerine 50 metreden su çekebilen derin kuyu pompalar daha işlevsel olmaktadır.

Çalışacağı alanın genişliği veya darlığı, su çekilecek bölgenin derinliği, suyun yapısı, filtrelemenin türü, kullanılacak borunun çapı ve gereken güç gibi unsurlar, hep birlikte göz önüne alınarak değerlendirilmelidir. Bunu da deneyimli sondaj veya pompa firmaları yapabilmektedir. Profesyonel uzmanlardan da fikir alarak, çalışmalarınızı bilimsel temellere oturtmak her zaman başarılı uygulamalar için gereklidir. Aksi takdirde çabuk arıza yapan su pompaları, verimsiz çalışma ve sonuçta istenen hedefe ulaşamama gibi durumlarla çok sık şekilde karşı karşıya kalırsınız.

Su Pompası Kaç Metre Derinlikten Su Çekebilir?

Uygulama alanında su pompası en fazla kaç metreden su çekebilir? konusunda iyi bir etüt çalışması yapmak önemlidir. Zira pompadan önce yapılması gereken hazırlıkların, tüm aşamalarda teknik olarak yeterli olması istenir. Son aşamada da su pompasının yerleştirilmesi ve gerekli bağlantılarının yapılarak test sonrası devreye alınması gerekir. Böylece müşterilere teslim edilmeden önce uygulamanın başarılı olup olmadığı kontrol edilmiş olur.

Su Pompası Kaç Metre Derinlikten Su Çekebilir? - Uzay Sondaj

Genelde test sonrası devreye alma işlemi istenen su basıncının sağlanması ile tamamlanır. Sürekli çalışması gereken yerlerde bile belirli saatlerde dinlendirilmesi tavsiye edilir. Yukarıdan kontrol edilmesi, sürekli çalışmasının düzenlenmesi konusunda kolaylık sağlar.

BLOG