Artezyen Su Kuyusunun Avantajları


Çeşitli amaçla kullanılacak su ihtiyacını karşılamak için açılan artezyen su kuyularının kullanıcılar için birçok avantajı mevcuttur. Temel olarak su kuyusu açma metotları benzerdir. Önce bir zemin etüdü yapılır ve toprağın sertliği araştırılır. Yer altındaki suyun basıncına göre artezyen su kuyusu açılıp açılmayacağına karar verilir. Önce ölçülmesi önemlidir çünkü yapılacak harcamaların ve kaynakların verimli kullanılmasına dikkat edilir.

Özellikle zeminin yapısı kullanılacak metodun tespit edilmesi açısından çok önemlidir. Sert zeminlerde hava delgi işlemi yapılırken; yumuşak zeminde de çamurlu su çıkarma yöntemi takip edilmektedir. Yer altındaki suyu zemin üzerine çıkarılabilmesi için yapılan boru hattının çevresine güvenlik amacıyla çakıllı kum veya taş doldurulur. Böylelikle verimli bir artezyen su kuyusu çalışması sonuçlanmış olur.

Artezyen Su Kuyusunun Avantajları - Uzay Sondaj

Şehir şebeke sularının kullanım maliyeti artezyen su kuyusundan daha yüksek olduğu için ilk avantajı maliyetin ilk aşamada yüksek olmasına rağmen, sonradan suyun kullanımı konusunda bunun karşılanabiliyor olmasıdır. Artezyen su kuyusu yer altı suyunu size sağladığı için kaynak sularını orijinal şekilde kullanabilirsiniz. Sağlıklı olan bu kaynak sularının kullanımı problem yaratmamaktadır.

Artezyen Su Kuyusu İçin İzin Almak Gerekir mi?

Yapılan su sondaj çalışmasında alınan su örneklerinin değerleri ölçtürülmektedir. Böylelikle kaynak suyunun doğal yapısı belgelendirilmiş olmaktadır. Ayrıca artezyen su kuyusunun düzenli bakımı yapıldığı sürece uzun yıllar kullanılabildiğini de unutmamak gerekir. Uzun yıllar kullanımı sırasında da sağlığınız için hiçbir tehlike arz etmez. Ancak belgelendirilmeden açılan ruhsatsız artezyen su kuyularının sağlığa etkisi konusunda olumlu yorum yapmak yanlış olacaktır. Kaçak yapılan bu su kuyularının temizliği yaptırılmazsa, kaynak sularının içine karışacak herhangi bakterilerin sağlığa zarar vereceği muhakkaktır. Ayrıca son dönemlerde hızlıca yaşanan çevre kirliliğinin, su kuyusuna zararı dokunabilir.

Artezyen Su Kuyusu İçin İzin Almak Gerekir mi? - Uzay Sondaj

Bu nedenlerle artezyen su kuyusu açmak için izin almak gerekmektedir. İzinli olduğu zaman resmi belgelendirme yapan bir profesyonel firma tarafından kuyunuz açılır. Her şey resmi prosedürlere uygun olarak yapıldığı için hem yasal olarak bir problem yaşamazsınız hem de çıkarılan suyun kalitesini ölçtürmek ve belgelendirmek kolaylaşır. Devlet Su İşleri Yer altı Suları Hakkında Kanun kapsamında izinsiz açılan kuyular için ceza uygulanmaktadır.

Artezyen Su Kuyuları Ne Amaçla Kullanılır?

Son dönemlerde içme suyu ihtiyacını karşılamak için açılan artezyen su kuyuları en fazla bu amaca hizmet etmektedir. Özellikle çölleşme yaşanan ülkelerde çeşitli vakıf ve dernekler tarafından yapılan artezyen su kuyuları çalışmaları bu konuya örnek olarak gösterilebilir. Elbette ülkemizde de şehir şebeke suyunun ulaşamadığı yerlerde artezyen su kuyusu açtırma talepleri gelmektedir. Yeraltı kaynak sularının sağlıklı olduğu bölgelerde artezyen su kuyusu açma girişimi başarıyla sonuçlanmaktadır. İçme suyu ihtiyacını karşılamak için yapılan bu su kuyusu açtırma girişimleri sonucunda değerleri yüksek ölçümleri yapılmış sağlıklı su elde edilmektedir.

Basınç kullanılarak çekilen suların kullanıldığı sistem olan artezyen su kuyuları için alanında uzman sondaj firmalarından hizmet alabilirsiniz. Öncelikle zemin etüdünüzü yapan, hangi yöntemin kullanılacağı konusunda mühendislik çalışması sunan sondaj firmaları, sağlıklı suya kavuşmanız için bilimsel ve teknik olarak çalışmaktadır. Referansları kuvvetli olan sondaj firmalarının artezyen su kuyusu konusunda daha isabetli tercih olduğu görülmektedr.

BLOG

Copyright © 2022 Tüm Hakları Saklıdır.
Web Tasarım 
Ayke Bilişim

Tecrübeli personeliyle kaliteli hizmet sunmayı hedef edinen firmamız siz değerli müşterileri için sürekli kendini yenilemekte ve değişime değişimle karşılık verme vizyonuyla hizmet kalitesini her geçen gün arttırmaktadır.