Skip to main content

Dalgıç Pompa Kuyudan Nasıl Çıkarılır?


Dalgıç pompalar su kuyularında suyu, istenen seviyeye belirli bir basınçla çıkarmak için kullanılan, işlevsel pompalardır. Sondaj sonrası yerleştirilen bu pompaların uzun süre dayanıklı olarak kalması, işlevini yerine getirebilmesi için teknik olarak gerekli hesaplamalar yapıldıktan sonra indirilmesi gerekir. Ancak çeşitli etkenler nedeniyle, yer altında meydana gelen bir problem, dalgıç pompaların çalışamamasına ve oradan çıkarılmak zorunda kalmasına neden olabilir. Böyle durumlarda dalgıç pompa kuyudan nasıl çıkarılır diye merak edersiniz ancak bunun profesyonel bir firma tarafından gerçekleştirilmesi gerektiğini bilmelisiniz.

Dalgıç Pompa Kuyudan Nasıl Çıkarılır? - Uzay Sondaj

Kuyudan su çekmek istediğinizde su gelmiyorsa, dalgıç pompanın sıkıştığını veya problemli olduğunu hissediyorsanız bakıma ihtiyacı olduğu anlamına gelir. Kuyunun temel görevi size su sağlamak olduğu için, suyun metrelerce derinlikten ihtiyacınız olan seviyeye gelmesi için dalgıç pompanın sağlıklı olması gerekir. Eğer sorun yaşıyorsanız dalgıç pompanın kuyudan çıkarılması ve arızanın giderilmesi ya da yenisinin yerleştirilmesi esastır.

Sondaj kuyuları ile ilgili olarak yaşanabilecek birçok problemden biri olan dalgıç pompa arızaları, kuyudan yukarı çıkarılıp bir uzman kontrolünden geçmesi ile çözülebilir. Ancak pompayı kuyudan çıkarmak her zaman kolay olmaz. Sıkışması veya düşmesi nedeniyle çıkarmak istediğiniz pompayı uzman tavsiyelerine uyarak profesyonel bir firma ile anlaşarak çıkarmalısınız.

Dalgıç Pompa Sıkışması

Su kuyularında yaşanan en büyük aksiliklerden biri olan dalgıç pompa sıkışması, hızlıca çözüme kavuşturulması gereken bir konudur. Hem kuyu çapına zarar vermemesi hem de işlevini yitirmemesi için pompanın mümkün olan en az hasarla kuyudan çıkarılmasını sağlamak gerekir. Bunun için bu alanda kendini yetiştirmiş ustaların üstleneceği rol önemlidir. Pompanın ineceği yüzeye göre geniş olması veya çalışırken içine bir şeyler sıkışması yukarı çıkarılmasını gerektirebilir.

Dalgıç Pompa Sıkışması - Uzay Sondaj

Pompaya ulaşabilmek için elinizde yeterli uzunlukta tercihen metal olan bir nesne olmalıdır. Ucuna kanca yerleştirmek suretiyle materyali hazırlayın. Daha sonra pompaya ulaşmak üzere metal cismi aşağı doğru sarkıtın. Sistemin ucundaki kancayı pompaya takmaya çalışmak önemlidir. Bu da belirli bir beceri gerektirir. Aksi bir durumda pompa daha da derinlere şiddetli bir hızla düşerek ciddi şekilde hasar alabilir. Genellikle kısa derinliklerde uygulanan bu yöntem ile pompaya takılan kanca yardımı ile yukarı doğru çekilmesi prensibi çalışmaktadır.

Temel olarak dikkat edilmesi gereken aşamalar, kuyunun derinliğinin bilinmesi pompanın hangi derinlikte olduğunun saptanması, pompanın ağırlığının tespit edilmesi, pompayı tahliye edecek ekipmanın hazırlanması, ekipmanın pompaya takılması ve yavaşça, dikkatli bir şekilde yukarı doğru çekilmesi süreçlerinden oluşur. Böylelikle pompanın mevcut hasarından başka, tahliyesi sırasında bir hasar almaması sağlanmış olur. Eğer sıkışma söz konusu ise beden gücünün, pompayı çekebilmek için önemli bir etken olduğunu unutmamak gerekir.

Kuyuya Düşen Pompayı Çıkarma

Ağır hacimli pompaları, düştüğü kuyudan çıkarmak için yetenekli olmak gerekir. Her ne kadar kişiler birinden yardım alarak bunu kendileri gerçekleştirmeye çalışsa da genelde sonuç zarar gören pompalar olmaktadır. Bu işin tekniğini bilen ve daha önce uygulayan kişilerde veya firmalardan yardım almanız önem arz eder.

Kuyunun derinliğini tespit etmek ve pompanın ağırlığını bilmek çok önemlidir. Düşen bir pompayı çıkarmak için çaba sarf ettiğinizde daha fazla zarar oluşturabileceğinizi göz ardı etmemelisiniz. Pompanın ağırlığını taşıyabilecek bir materyal ile profesyonel birinin yapacağı işlem daha az risk içerecektir. Bu yüzden gerekli ekipmanları olan, benzer problemleri daha önce de çözmüş, yetkili bir sondaj firmasında çalışan profesyonellerden yardım almanız önerilir. En azından pompanın hasar görmeden yukarı çıkarılması için farklı derinlikler çalışmış bir uzmana daha fazla güveneceksiniz.

Kuyuya Düşen Pompayı Çıkarma - Uzay Sondaj

BLOG