Skip to main content

Dalgıç Pompa Neye Göre Seçilir?

Çeşitli su kaynaklarından su ihtiyacını gidermek amacıyla kullanılan dalgıç pompa neye göre seçilir? konusunda profesyonel görüş almak çok önemlidir. Suyun debisi ve ihtiyaç duyulan basınç göz önüne alınmalıdır. Çalışma noktasına göre maksimum verim alınabilecek pompa türleri daha uygun olmaktadır. Pompanın amacına uygun büyüklükte olması için bu hususa da dikkat etmek gerekir. Pompaların tüketeceği enerjiye göre seçim yapılması son derece üzerinde durulması gereken bir konudur.

Dalgıç Pompa Neye Göre Seçilir? - Uzay Sondaj

Pompanın daha uzun süre dayanıklı olarak çalışması için gerekli olan ısı şartları da sağlanmalıdır. Yedek pompa bulundurulması bu durumlar için gereklidir. Gerçekten çalışmanın sürekliliği için yedek pompa yerleştirilmesi ve herhangi bir arıza durumunda devreye otomatik olarak girecek şekilde tasarlanarak monte edilmesi önem arz eder. Verim alınacak pompanın seçilmesi için bu işte uzman olanlardan fikir almak en sağlıklı tercih olacaktır.

Kullandığınız pompanın eskimesi durumunda değiştirmek için gerekli girişimlerde bulunacağınız zaman, pompa firmaları ile görüşmelisiniz. Firmalardaki mühendisler ve ustalar size amacınıza uygun pompanın hangisi olması konusunda fikir verecektir. Binalarda alt katlardan üst katlara su pompalamak için gerekli pompanın türü, basınç gücü ve sahip olduğu borular seçimde dikkat alınması gereken konulardır.

Dalgıç Pompa Türlerinden En Uygunu Hangisi?

Dalgıç pompa türleri basınç değerlerine göre kendi içlerinde çeşitlere ayrılmaktadır. Bu konuda su pompalanacak derinliklerden hangi basınç değerinin yeterli olacağı konusunda bilgi sahibi olmak için deneyimli firmalar ile görüşmelisiniz. Suyun hangi hızda basılacağı önemlidir. Binanın alt kısımlarından oldukça yüksek kısımlarına su basmak her gün kullanılan su için ciddi bir ihtiyaçtır. Gerek kullanım suyu, gerek içme suyu anlamında dairelerin su ihtiyacını karşılamanın en sağlıklı ve dayanıklı yolu dalgıç pompa kullanımıdır.

Dalgıç Pompa Türlerinden En Uygunu Hangisi? - Uzay Sondaj

Hangi çalışma şartlarına sahip olması gerektiği, debi ve basma yüksekliği de göz önüne alınarak hesaplanmalıdır. Dalgıç Pompa seçim eğrileri de bu konuda dikkate alınması gereken teknik hususlardan biridir. Emiş koşulları pompa seçiminde önemlidir. Örnek dalgıç pompa hesabı tamamen bilimsel süreçler ve teknik kurallar göz önüne alınarak yapılmaktadır. Manometrik basma yüksekliğinin hesaplanması bu şekilde hata yapılmamasını sağladığı için tercih edilmektedir. Pompa hesabının kesinlikle mühendisleri tarafından yapılması önerilir.

Farklı sektörlerin ihtiyacını karşılamak için kullanılan dalgıç pompaların kuyularda kullanıldığı durumlarda derinlik de göz önüne alınır. Akışkanların transferi için, hızının ve miktarının arttırılması için kullanılması son derece tercih edilmektedir. Pompalar bu şekilde birçok sektörde verimli şekilde kullanılır. Akışkanın sirkülasyonu da dalgıç pompalarla oldukça iyi şekilde yapılabilir.

Dalgıç Pompa Seçimini Kim Yapmalı?

Dalgıç pompa seçimi için kesinlikle bir uzmandan yardım almalısınız. Pompa firmaları bu konuda oldukça deneyimli olmaktadır. İstihdam ettikleri mühendisler ve uzmanları aracılığı ile pompaların seçimi daha kolay olmaktadır. Pompalara yapılacak yatırımların bu konuda oldukça önemli olduğu görülmektedir. Seçim kriterlerinizin ne olduğu da önemli olduğu için firmalar ile görüşürken isteğinizi net şekilde belirtmelisiniz.

Dalgıç Pompa Seçimini Kim Yapmalı? - Uzay Sondaj

Akışkan olan sıvıların yoğunluğu ve ne kadar yüksek basınçlandırılması gerektiği konusu seçim kriterleri arasındadır. Farklı parametreler bu konuda ihtiyacın ne olduğunu tam olarak belirtmektedir. Pompanın çalışma periyodu ve hangi sıklıkla çalışacağı göz önüne alınmaktadır. Her gün her saat çalışacaksa dayanıklı olmasına gerek duyulur. Bu amaçla kullanılan pompanın uzun süre sağlıklı ve verimli şekilde çalışabilmesi için bakımlarının yapılması gerekir.

Pompa seçerken sadece pompanın türü ve basıncı değil, kullanılacak aksesuarların da önemli olduğu görülmektedir. Örneğin problem yaşandığı durumlarda müdahalenin hızlı bir şekilde yapılması ve sistemin bütünlüğünü tehdit etmemesi için kesici vanalar yerleştirilmesi uygun olarak nitelendirilmektedir.

  • İzlenme: 304