Skip to main content

Artezyen Su Kuyusu Nasıl Açılır?

Artezyen su kuyusu sondaj çalışmalarında önemli yer tutan işlemler arasındadır. Suya ulaşmak için bir dizi işlem gerçekleştirilir ve temiz suya ulaşılarak ihtiyaca sunulur. Sondaj makinesinin suya ulaşmak için delgi işlemini yardımcı birimleri aracılığı ile yaptığı görülmektedir. Delgi sırasında zemine ait parçalar hava yardımı ile dışarı atılır ve böylece suyolu açılmış olur. Zeminin jeolojik yapısının sertliği veya yumuşaklığı yapılacak çalışmanın yönünü tayin etmektedir. Özellikle kuraklık yaşanan ve su ihtiyacı olan bölgelerde artezyen kuyusu büyük bir işleve sahip olmaktadır.

Artezyen Su Kuyusu Nasıl Açılır? - Uzay Sondaj

Yaklaşık 100 metre kadar derinden su çıkarılmasını sağlayan artezyen su kuyusu çalışmaları bölgenin temiz su ihtiyacını uzun süre karşılamaktadır. Zeminde su kuraklığının yaşandığı bölgelerin can damarı olan artezyen çalışmaları birçok sondaj firmasının başarılı çalışmaları arasındadır. Kazı yapılan sahaya drenaj borusu konulmaktadır. Böylece temiz suyun derinlerden zemin seviyesine çıkarılarak kullanılması sağlanmaktadır.

Su sondajı çalışmaları içinde oldukça derinlere inilen artezyen su kuyuları, dayanıklı olarak oldukça uzun süre su ihtiyacını karşılaması açısından tercih edilmektedir. Dayanıklı olarak yapılması için artezyen kuyusu çalışmasının özel drenaj boruları ile yapılması yöntemi seçilir. Ancak su kuraklığının yaşandığı ve iklimin normal seviyeden su çıkarmaya elverişli olmadığı bölgelerde, manuel yöntemler ile az maliyetli ve hızlı şekilde su çıkarma işlemi gerçekleştirilmektedir.

Artezyen Su Kuyusu Açma Maliyeti

Artezyen su kuyusu açma maliyeti yapılacak işleme göre değişmektedir. Tam kapsamlı ve tüm ekipmanlar kullanılarak yapılan bir artezyen çalışması ile manuel yöntemler ve daha hızlı  yapılan bir çalışma arasında maliyet olarak fark olmaktadır. Az gelişmiş ülkelerde seri halde yapılan artezyen su kuyusu açma işlemleri genelde manuel yöntemlerle yapılmaktadır. Maliyetin az olması bu yöntemin bu bölgelerde daha fazla kullanılmasının sebebi olmaktadır.

Artezten su kuyusu açmak için yer altındaki suyun belirli bir basıncın üzerinde olması gerekmektedir. Açılan gedikten suyun yukarı doğru basınç yardımı ile çıkması, su temini için fazla çaba sarf edilmesini önlemektedir. Zemin toprak yapısı gevşek ise çamurlu yöntem kullanılmaktadır. Ancak zemin kayalık ise hava yöntemi ile suyun çıkarılması yoluna gidilmektedir.

Devlet Su İşleri’nin belirlediği standart ücretlerin ışığında sondaj firmaları artezyen su kuyusu maliyetini belirlemektedir. Ücretlendirme tarifesi resmi kriterlerin çerçevesinde yapılmakta olup müşterilerin bütçesini zorlamadan uygun ödeme seçenekleriyle tamamlanmaktadır. Profesyonel bir çalışmaya sahip olmak için deneyimli sondaj firmalarının rehberliğinden faydalanmalısınız. Yanlış zemin etüdünün maliyeti yükselteceğini unutmadan, başarılı referanslara sahip olan sondaj firmalarını tercih etmelisiniz.

Artezyen Su Kuyusu Açma Maliyeti - Uzay Sondaj

Artezyen Su Kuyusu Açmak Zor mu?

Artezyen su kuyusu açmanın zorluğu tamamen zeminin yapısıyla ilgilidir. Kayalık bölgelerde zemin de genelde kayalardan oluştuğu için burada su kuyusu açmak zor olmaktadır. Ekipmanın çalışması, suyu bulmanın zorluğu, hava yardımı ile suyun çıkarılması ve zeminin sertliği artezyen çalışmasının maliyetini de artırabilmektedir. Oysa yumuşak zeminlerde delgi ekipmanlarının daha kolay çalıştığı ve suya erişimin daha kolay olduğu görülür. Suyun çamurlu yöntem ile yukarıya basılması da zeminin yapısının sağlamış olduğu bir avantaj olarak değerlendirilebilir.

Artezyen su kuyusu için bazen delgi çalışmalarında hatalar yapılabilmektedir. Hatalar maliyeti artırmaktadır. Bu yüzden sondaj çalışmasını yapacak firmanın son derece deneyimli olması ve profesyonel uzmanları aracılığıyla işlemleri yürütmesi önem arz eder. Artezyen su kuyusu alanında başarılı çalışmalar yapan firmamızın tüm kuyuları uzun yıllar işlevini korumaktadır. Dayanıklı olarak kullanılan ve fonksiyonel olarak ihtiyacı karşılayan su kuyuları, temiz su, kullanım suyu ve sulama suyu ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Böylece yer altı suyunun zemine çıkarılması ve kullanılması sağlanmaktadır.

Artezyen Su Kuyusu Açmak Zor mu? - Uzay Sondaj

BLOG