Skip to main content

Su pompası kaç metreden su çeker?


Bu konuda en yetenekli pompalar arasında yer alan dalgıç pompaların üstün şekilde çalıştığı ve verim konusunda oldukça üst seviyede olduğu görülmektedir. Normal su pompaları düşük derinliklerden su çekebilirken ve bu sektörel olarak yeterli olabilirken, dalgıç pompaların çok daha derin yerlerden su pompalayabildiği, ihtiyaca karşılık verebildiği tespit edilmiştir. Basma yüksekliğine göre seçilmesi gereken bu pompaların, uzmanlara danışılarak monte ettirilmesi ve kullanılması en doğru tercih olacaktır.

Su Pompası Kaç Metreden Çeker? - Uzay Sondaj

Pano bağlantısının doğru yapılması, ara elemanların montajının sağlam olması, su derinliğinin yeterli seviyede olması, su yükselme ihtimaline göre pompanın yerleştirilmesi gibi hususlar dikkatle yapıldığı takdirde, su pompalarının veya dalgıç pompaların işlevsel şekilde görevini ifa ettiği görülebilir. Özellikle dalgıç pompaların HP türüne ve motor gücüne göre basma yüksekliğinin değiştiği görüldüğü için, kuyuların veya su çekilecek bölgenin derinliğinin buna göre hesaplanması en doğru hesaplama olacaktır.

Su pompaları birçok sektörde su basmak için kullanılan ve kaliteli markalar tercih edildiğinde sizi yarı yolda bırakmayan fonksiyonel araçlardır. Günümüzde bu teknolojide başka bir ürün kullanılmamaktadır. Özellikle yer seviyesinden daha yukarılara veya yeraltından seviyeye, daha yükseğe su basmak için su pompası türlerinden olan dalgıç pompalarının kullanım alanının genişlediği görülmektedir.

Dalgıç Pompa Kaç Metre Derinlikten Su Çekebilir?

Dalgıç pompa kaç metre derinlikten su çekebilir? konusunda başta sondaj firmaları olmak üzere, pompa imal eden veya satışını yetkili olarak gerçekleştiren firmaları de deneyimli olmaktadır. Elbette satış yapan firmalara ek olarak bu işin uzmanı olarak addedilen teknisyenler veya mühendislerin de etüt çalışmalarına güvenmek gerekir. Özellikle sondajda su kuyusundan yukarı su basılacak ise sondaj alanında uzmanlaşmış mühendislerden destek almak daha faydalı olacaktır. Bu şekilde uzun süre pompa kullanabilir, çeşitli arızalarda otoriter bir uzman ile iletişime geçecek bağlantıyı kurabilirsiniz.

Dalgıç Pompa Kaç Metre Derinlikten Su Çekebilir? - Uzay Sondaj

Tamamen bilimsel ve teknik hesaplamalar ile ciddi bir etüt çalışmasının sonucunda, farklı derinlikler su bulabilir, su pompası ile uzun yıllar ihtiyacınızı giderecek çalışmaları sürdürebilirsiniz. Bu açında yaklaştığınızda işinizi gerçekten profesyonellerin bulunduğu firmalara yaptırmanın ne kadar önemli olduğunu anlamalısınız. Sizi yarı yolda bırakacak pompalar yerine, ihtiyacınızı en kritik durumlarda bile giderecek TSE sertifikalı pompaları tercih etmelisiniz.

Su pompasının kaç metreden su çekeceği konusunda teknik bir hesaplama olmadan karar vermemelisiniz. Günümüzde yanlış tercihler yüzünden birçok işletme veya kuruluş, faaliyetlerini sürdürürken pompa değiştirmek zorunda kalmaktadır. Bunu yaşamamak için kesinlikle ciddi firmalar ile çalışmalısınız.

Su Pompası Arızaları Nelerdir?

Su pompaları yazımızın üst kısmında da belirttiğimiz gibi çok işlevsel ve düzenli çalışması gereken makinelerdir. Bu yüzden tasarımından montajına ve kullanımına kadar birçok açıdan dikkat edilmesi gerekir. Pompaların çalışmadan önce havasının alınmış olmasına dikkat etmeniz gerekir. İhtiyaca göre basılacak su yüksekliği ayarını yapılması adına devir kontrolünün yapılması önemlidir. Düşük güçlü motor kullanımı hem bir müddet sonra işinizin yarım kalmasına neden olacak, hem de motoru aşırı zorlayarak arızalanmasına yol açacaktır.

Su Pompası Arızaları Nelerdir? - Uzay Sondaj

Ara bağlantı elemanlarının montajının iyi yapılmamış olması da bu konuda yaşanan arızalara neden olabilir. Montajın sağlam yapılmaması elemanların veya boruların yerinden çıkmasına yol açacak, bu da suyun yukarı basılmak yerine, derinliklerde boşa akmasına neden olacaktır. Kaplinden fana, motordan filtrelere kadar tüm ekipmanların dikkatle incelenmesi, periyodik bakımlarının yapılması, arıza göstergelerinin bilinmesi ve problemli durumlarda çalıştırılmadan yetkili servisine bildirilmesi büyük önem arz eder

BLOG