Skip to main content

Derin Kuyu, Dalgıç Pompa


Derin kuyu dalgıç pompa sondaj çalışmalarının neticesinde yerleştirilen ve yer altı suyunun yer yüzü seviyesine basınçlı şekilde çıkarılmasını sağlayarak su ihtiyacının giderilmesini kolaylaştıran ekipmanlardır. Kendinize özel şekilde yaptırdığınız su kuyularından elde ettiğiniz suyun sürekli olarak çekilebilmesini istiyorsanız dalgıç pompalar müthiş şekilde işe yaramaktadır.

Kuyu pompası olarak kaliteli bir donanıma sahip olmak için doğru tercih yapmanız gerekmektedir çünkü kuyular sürekli yeniden inşa edilecek yapılar değillerdir.

Derin Kuyu, Dalgıç Pompa Çeşitleri - Uzay Sondaj

Dalgıç pompa adından da anlaşılacağı üzere bir kısmı suya dalarak kaynaktan kesintisiz suyu çeken, bir kısmı ise suyun üzerinde kalarak gerekli motor çalışmasını yapan bütünsel bir makinedir. Düzenli bakımı yapıldığında, kuyunun periyodik temizliği gerçekleştirildiğinde arızasız şekilde yıllarca kullanılabilir. Ancak kuyu temizliğine önem verilmezse, filtreler gerekli şekilde elden geçirilmezse ve motorun bakımı yapılmazsa kısa sürede arızalar çıkarabilir.

Yetkili bir sondaj firması ile anlaşarak hem dayanıklı ve kullanışlı bir derin su kuyusuna sahip olabilir, hem de kaliteli bir derin kuyu dalgıç pompası edinebilirsiniz. Su Kuyusu Sondajı firmasının yetkin olmasına dikkat ederek periyodik bakımlar konusunda profesyonel hizmet alabilirsiniz. Derin kuyu su sondajı çalışması dikkat ve tecrübe gerektiren bir iştir. Bu yüzden çalışacağınız firmanın bu alanda referansları olmasına azami hassasiyet göstermelisiniz.

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Seçimi Nasıl Yapılır?

Derin kuyu dalgıç pompa seçimi yaparken bazı hususlara dikkat etmenizde fayda vardır. Elbette işin uzmanlarından alacağınız fikirlere de itibar etmelisiniz. Ancak bütçenizi düzenlerken kaliteli ve dayanıklı bir dalgıç pompanın 25 yıla kadar uzun ömürlü olacağını da göz ardı etmemeli ve tek seferlik yapacağınız bu yatırımda niteliğe önem vermeyi ihmal etmemelisiniz. Yanlış bir tercih yaptığınızda çok daha çabuk problem yaşayabilir, elinizdeki pompadan da olabilirsiniz.

Bu yüzden dalgıç pompa seçimi konusunda uzmanlarımızın görüşlerini okuyarak karar verebilirsiniz. İlk olarak dikkat etmeniz gereken unsur kuyunun derinliğidir.

Manuel olarak kazılan ve fazla derinliği olmayan kuyularda tek kademeli veya çift kademeli çalışma prensibine sahip mekanik pompalar işinizi görecektir. Daha fazla derinliğe sahip su kuyuları için ise 10 metreye kadar dalabilen dalgıç pompalar kullanışlı olmaktadır. Emişli pompa mahiyetinde olan pompalar bu derinliklerde su ihtiyacınızı karşılayacaktır. 10 metreyi geçen derinliklerde ise daha kapsamlı dalgıç pompalar işlevsel olmaktadır.

Sondaj çalışması ile açılan derin su kuyularından yukarı su basmak düzenli çalışan bir mekanizma gerektirir. Bu mekanizma da derin kuyu dalgıç pompasında mevcuttur. 10 metreden daha fazla derinliklerde elverişli şartlarda kullanılan bu pompalar, yukarıya basınçlı şekilde gönderdiği su ile sulama ihtiyacına karşılık vermektedir. Böylece hem suyun yukarı doğru çıkışında hem de yer seviyesindeki dağıtımında faydalı şekilde kullanabileceğiniz bir pompaya sahip oluyorsunuz.

Derin Kuyu Dalgıç Pompa  - Uzay Sondaj

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Fiyatları

Farklı derinliklere göre farklı özelliklerde pompa seçimi yapılmaktadır. Suyun kaç metreye basınçlı şekilde gönderileceği hesaplanarak dalgıç pompalar suyun içine o şekilde yerleştirilmektedir.

Geleneksel sulama yöntemlerinden olan salma su, daha düzenli ve seyrek şekilde kullanılan damlama su gibi yöntemleri, dalgıç pompanın seviyeye ilettiği suyu kullanarak tercih edebilirsiniz. Bahçenize veya tarlanıza adapte edeceğiniz derin su kuyusundan çekeceğiniz su ile daha ferah bir ortama kavuşacaksınız.

Bu yüzden kullanışlı pompa seçerken büyük ihtimalle derin kuyu dalgıç pompa fiyatlarını da inceleyeceksiniz. Bu araştırmayı yaparken çalışacağınız sondaj firmasından fikir edinmeyi unutmamalısınız çünkü sondaj çalışmasını yapacak olan firma, toprağın jeolojik yapısına ve suyun seviyesine göre dalgıç pompanın yerleştirilmesi işlemini gerçekleştirecektir.

Sondaj öncesi etüt çalışması, projelendirme, izin alma, sondaj gerçekleştirme, dalgıç pompa yerleştirme, kuyu güçlendirme ve kuyu teslimi işlemlerinin profesyonel bir şekilde gerçekleşmesi için yetkin sondaj firmaları ile iletişim kurmalısınız.

Kuyu Dalgıç Pompa  - Uzay Sondaj