Skip to main content

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Özellikleri


Derin kuyu dalgıç pompa 7,5 metre üzerinde derinliğe sahip kuyu veya tünellerden su pompalamak amacıyla kullanılan pompa türüdür.

Derin kuyu dalgıç pompalar, sığ kuyularda kullanılan jet pompalardan farklı olarak, tamamen pompalama yapılacak sıvının içine yerleştirilirler. Sıvı ile sürekli temas halinde olacaklarından motorun su ile temas etmesini önlemek amacıyla su geçirmez bir muhafazanın içine yerleştirilirler.

Yağ ile dolu olan muhafazanın bağlantı noktalarında uygun conta ve izolasyon malzemeleri kullanılarak, motorun su ile temas etmesinin önüne geçilir. Böylece dış etkenlerden etkilenmeden uzun süre sağlıklı olarak çalışabilirler.

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Özellikleri - Uzay Sondaj

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Çalışma Prensibi

Derin kuyu su pompalarında pompa motora entegre bir pozisyonda bulunur. Motor çalıştığında pompanın bünyesinde bulunan pervaneyi çevirerek basınç farkı oluşturur ve tahliye edilecek sıvıyı pompanın filtresinden geçirerek tahliye kanalına doğru iter. Filtre aşamasında pompaya zarar verecek büyüklükteki yabancı maddeler, süzülmüş olur. Böylece tahliye edilecek sıvı yüzeye çıkarılmış olur.

Dalgıç pompalar eğer ekstra bir ekipmana sahip değilse mutlaka, tahliyesi yapılacak sıvının tamamen içinde yer alması gereklidir. Aksi halde derin kuyu dalgıç pompaları zarar görebilir. Bazı durumlarda su seviyesi pompanın bulunduğu seviyeden aşağı düşebilmektedir. Böyle durumlarda uygun ekipman desteği ile sığ su kuyularında kullanılan jet pompaların görevini de üstlenecek şekilde geliştirilebilirler. 

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Çalışma Prensibi - Uzay Sondaj

Derin Kuyu Dalgıç Pompalarının Kullanım Alanları

Derin kuyu dalgıç pompalarının kullandığı alanları, sığ kuyu jet pompalarından farklıdır. Tahliye edilecek sıvının tamamen içine yerleştirilecek olması nedeniyle, asgari derinlik koşulunun sağlanmış olması önemli bir konudur.

Bu pompalar kuyu veya tahliye yapılacak yerin tabanından en az 2 metre yükseğe yerleştirilmelidir. Eğer ekstra soğutma sistemi kullanılmıyor ise 30 C derecenin altındaki sıvıların tahliyesinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde derin kuyu dalgıç tipi pompa mekanik olarak zarar görebilir. Dalgıç pompanın faydalı kullanım ömrünü uzatmak ve yüksek tutarlı onarım maliyetlerle karşılaşmamak adına bu hususlara dikkat edilmesi faydalı olacaktır.

Derin kuyu su pompalarının;

  • Kuyulardan su temininde,
  • Sulama ve yağmurlama sistemlerinde,
  • Yeraltı sularının seviye kontrolünde,
  • Isı pompalarında,
  • Süs havuzlarında,
  • Fıskiyelerde,
  • Pis su tahliyesinde, kullanılmaları mümkündür.

Derin kuyu dalgıç pompaları sahip olduğu dış muhafaza sistemi nedeniyle uzun bir kullanım ömrüne sahiptir.

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Seçimi

Dalgıç kuyu pompa seçiminde göz önünde bulundurulması gereken bazı kriterler vardır. Pompanın ne amaçla kullanılacağı, kullanılacak kuyunun derinliği, tahliyesi sağlanacak sıvının türü, sıvıda bulunan maksimum partikül boyutları, suyun debisi belirleyici faktörler arasında öncellikle değerlendirilmesi gereken kriterlerdir.

Enerji tüketimi, soğutma ekipmanları, parçalayıcı ekipmanlar; derin kuyu dalgıç pompa seçiminde belirleyici faktörler arasında yer alır. Derin kuyu dalgıç pompa seçimi, yeterli verimin alınması noktasında başlı başına uzmanlık gerektiren bir iştir.

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Seçimi - Uzay Sondaj

Derin Kuyu Dalgıç Pompa Fiyatları

Derin kuyu dalgıç pompaları tahliye edilecek sıvının derinliği, debisi, türü, sıcaklığı gibi birçok etkene bağlı olarak farklı teknik özelliklere sahip olmalıdır. Uzman kişilerce yapılacak etüt çalışması ile sıvının tahliyesinin verimli ve etkin bir şekilde sağlanabilesi için gerekli donanımların tespiti yapılır. Bu teknik donanımların maliyetleri farklılık göstermektedir. 

Minimal teknik gereksinimlerin dışında, derin kuyu dalgıç pompa fiyatlarını etkileyen faktörlerin başında ürünün kalitesi, marka değeri ve satış sonrası destek konuları ön plandadır. Bu sebeple piyasada yer alan dalgıç pompa ve motor fiyatları geniş bir yelpaze sunmaktadır. Ürünün fiyatından çok doğru ekipmana sahip, doğru ürünün doğru alanlarda kullanılması fayda maliyet ve verim alınabilmesi açısından değerlendirildiğinde daha önemli konulardır.

BLOG