Skip to main content

Dalgıç Pompa Nerelerde Kullanılır?


Dalgıç pompa üzeride işlem yapılacak sıvıların içine daldırılarak kullanılan pompa türüdür. Sıvı basıncına ve neme dayanıklı olarak üretilen bu pompalar, gövdesi suyun içinde olacak şekilde çalışmaktadır. Bu yüzden hem kullanılan malzemeler hem de bağlantılar kullanılacağı sıvının türüne göre korunaklı olarak birleştirilmekte ve en dayanıklı olacak şekilde monte edilmektedir.

Birçok pompa türünün aksine bu pompaların motorları gövdeye birleşik şekilde yerleştirilmektedir. Etrafında sürekli sıvı olduğu için, suyun veya sıvının gövdeye sızmasını önleyici tedbirler henüz imalat aşamasında bile düşünülmektedir.

Montaj sırasında da alınan önlemler ile dalgıç pompaların motor kısmına su sızmayacak şekilde yerleştirilmesine dikkat edilmektedir.

Dalgıç Pompa Nerelerde Kullanılır? - Uzay Sondaj

Sızdırmaz yapısının oluşabilmesi için sağlam bir muhafaza düşünülür. Hava veya sıvı sızması önlenmelidir. Belirli bir hava akımı ve basınç kontrolü ile çalışan dalgıç pompaların elektrik kaynağından besleme alması da önemli olmaktadır. Böylelikle dışarıdan olumsuz bir etkinin nüfuz etmesinin önüne geçilmektedir.

Basıncın ayarlanması için bir hareket gerekir. Bunu da elektrik kaynağından beslenen motor sağlamaktadır. Sıvının yukarıya doğru iletilmesi için belirli bir güç gerekmektedir.

Dayanıklı yapısı ile bilinen dalgıç pompa nerelerde kullanılır, hangi sektörler için uygundur, hangi binalarda hangi amaçlarla kullanılabilir soruları, piyasadaki herkesin merak ettiği sorular arasındadır. Bunların cevaplarını uzmanlarından almak, ihtiyaç duyduğunuz pompanın istediğiniz çalışmaya uygun olup olmadığını öğrenmeniz açısından son derece faydalı olmaktadır.

Dalgıç Pompanın Sağladığı Kolaylıklar

Dalgıç pompa sıvıların derin seviyelerden zemin seviyesine basılması için müthiş bir kolaylık sağlamaktadır. Dolayısıyla seçilecek dalgıç pompanın basınç değerinin ve gücünün buna göre ayarlanması, seçilmesi, monte edilmesi ve kullanılması önemli olmaktadır.

Dalgıç pompaların ülkemizde en fazla su basmak için kullanıldığı görülmektedir. Bazı sektörlerin ihtiyacı olan sıvıların belirli bir noktadan çalışma alanına basılmasını da dalgıç pompa kullanarak yapabilirsiniz.

Açık havalarda kuyulardan veya göletlerden tarlalara sulama yapmak amacıyla su çekme işlemi de dalgıç pompaların en fazla kullanıldığı alanlar arasında olmasını sağlamaktadır. Bu tür çalışmalarda dalgıç pompanın filtresinin iyi monte edilmesi gerekir çünkü suyun içinde oluşan katı ve boruları tıkayacak maddelerin süzülmesi önemlidir. Böylece pompaların ömrü uzar ve çalışmanın sürekliliği sağlanır.

Dalgıç pompanın havuzlardaki süsleme amaçlı tazyikli su temini için de kullanıldığı görülmektedir. Çeşitli parklar veya yerel yönetimlere ait eğlence merkezlerinin, şirketlerin veya fabrikaların sosyal alanlarında yer alan fıskiyelerde dalgıç pompaların işlevi büyüktür.

Özellikle sürekliliği sağlayan bir çalışma şekliyle uzun süre kullanılabilmektedir. Ancak tüm motor mekanizmalarında olduğu gibi dalgıç pompaların da dinlendirilmesi gerekir.

Dalgıç Pompanın Sağladığı Kolaylıklar - Uzay Sondaj

Dalgıç Pompanın Uzun Ömürlü Olması İçin Ne Yapılmalıdır?

Dalgıç pompaların uzun ömürlü olması için öncelikle imalatından başlayarak montaj ve kullanım türüne kadar bir dizi önlem alınması faydalı olacaktır. Öncelikle imalat aşamasında kaliteli malzemeler kullanılması gerekir. Ülkemiz için TSE sertifikalı ürünler ideal olmaktadır.

Pompa sektöründe uluslar arası geçerliliği olan sertifikalara uygun parçaların kullanılması her zaman önemlidir. Temiz veya kirli su çekilirken bazı tedbirlere riayet edilmesi de önem arz eder.

Kullanırken zorlandığı yerlerde dinlenmesini sağlamak ve basınç değerlerine uygun pompaları seçmek her zaman uzun ömürlü olmasına katkı sağlar. Ülkemizde birçok farklı sektörde kullanılan dalgıç pompaların profesyonel firmalara danışılarak alınması ve uzmanlara monte ettirilmesi her açıdan önemlidir. Montaj belki de uzun ömürlü olmasına katkı sağlayacak en önemli aşamadır.

Uzay Sondaj olarak en kaliteli dalgıç pompaları temin ederek sektörümüze katkı sağlıyoruz. Mühendislerimiz ve teknisyenlerimiz ile ihtiyacınız olan tüm pompa türlerini en uygun ödeme seçenekleri ile hizmetinize sunuyoruz.

Dalgıç Pompanın Uzun Ömürlü Olması İçin Ne Yapılmalıdır? - Uzay Sondaj

BLOG